Bratislava žiari vianočnou výzdobou


Výzdobu v uliciach, ktoré sú v správe magistrátu, sme vynovili a na niektorých miestach aj rozšírili, doplnili sme tiež nové motívy. Na miestach, kde už výzdoba doslúžila (v lokalitách Staromestská ulica, Hodžovo námestie a Suché mýto) sme doplnili výzdobu v celkovom počte 67 kusov, ktorá bude použitá okrem spomínaných ulíc naviac aj na Štefánikovej ulici.

V porovnaní s pôvodnými dvojrozmernými výzdobami, ktoré sú ploché a staticky svietiace, sme sa rozhodli použiť osvedčený motív päťcípej 3D hviezdy, ktorý bol aj v minulosti použitý na vianočnom stromčeku na Hlavnom námestí. Nové výzdoby na stĺpy osvetlenia sú vyrobené z dvoch kusov takýchto päťcípych 3D hviezd, navyše svetielka v nich sú vybavené tzv. efektom trblietania, teda pomalého preblikávania jednotlivých diód. 

Vo zvyšných lokalitách, kde vianočnú výzdobu na stĺpoch verejného osvetlenia zabezpečuje magistrát (Kapucínska ulica, Obchodná, Námestie SNP, Štúrova ulica, Šafárikovo námestie), sme použili výzdoby nakúpené v predchádzajúcich rokoch, ktoré sú stále v zachovalom stave.

Oproti predpokladanej cene nákupu vianočnej výzdoby a svetiel, ktorú určil prieskum trhu, sme ušetrili takmer polovicu nákladov. Nákup výzdoby na stĺpy verejného osvetlenia, ako aj svetelných a žiarovkových reťazí, sme realizovali cez elektronické trhovisko, a to za necelých 70 tisíc eur bez DPH.

Tento rok sme sa rozhodli použiť väčší objem svetelných reťazí prevažne umiestnených na stromoch, ale napríklad aj na konštrukciách BKIS s prezentáciami umenia v centre mesta. Mesto nakúpilo približne 13 km takýchto svetelných a žiarovkových reťazí. Nové reťaze zdobia vianočný stromček na Hlavnom námestí, ako aj stromy na Františkánskom námestí, strom uprostred Primaciálneho námestia a ďalšie na Hurbanovom a Župnom námestí a na Štefánikovej ulici.

Výzdoba Primaciálneho paláca, Novej radnice a Klobučníckej ulice bola aj tento rok realizovaná podľa pôvodného konceptu z predchádzajúcich rokov. Novinkou je farebné nasvietenie Starého mosta v odtieňoch "Winter sunset", ktoré sme inštalovali v spolupráci s Bielou nocou.

Vianočnú výzdobu na Hviezdoslavovom námestí, ako aj na uliciach Laurinská, Ventúrska, Michalská, Sedlárska, Rybárska brána či Panská ulica spravuje mestská časť Staré Mesto.

Súvisiaci obsah

Komentáre