Sovy húkajú v mestských lesoch aj pre ľudí


Mestské lesy v Bratislave chceme ešte viac priblížiť ľuďom a preto sme zintenzívnili spoluprácu s viacerými organizáciami a pre našich návštevníkov pripravujeme viac exkurzií a vychádzok. Priblížime Vám tajuplný svet života ktorý nás bezprostredne obklopuje, a zároveň zostáva pred nami skrytý. Okrem sov sa tak tento rok môžete tešiť aj na motýle, obojživelníky, plazy, ale i flóru či neživú prírodu vo forme minerálov a nerastov. Ak majú ľudia prírodu milovať a chrániť, musia do nej chodiť a vnímať ju.“ hovorí Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.

„Pred niekoľkými dňami som si bol obhliadnuť terén a za necelú hodinu sa mi podarilo začuť až desať rozdielnych jedincov sov, tak ak bude dobré počasie, účastníci našej exkurzii sa majú na čo tešiť.“ hovorí Ján Dobšovič z watching.sk. „Pozorovanie sov robím už od roku 2013 a doteraz si pamätám, ako mi na jednu z prvých akcií došlo približne 80  ľudí a všetkým účastníkom sa sovu podarilo dokonca aj vidieť“, dopĺňa.

Na Slovensku žije až 10 druhov sov z nich až 3 druhy žijú na území Mestských lesov v Bratislave. Najčastejšie tu stretávame sovu obyčajnú, ktorá je typicky lesnou sovou a hniezdi v dutinách stromov. Už v zime sa sovy začínajú intenzívne ozývať, čím si páry vyznačujú svoje teritóriá. Ich výskyt a aj počet mláďat je však ovplyvnený od množstva semien, ktoré vyprodukujú stromy. Ak ich je málo nemusia zahniezdiť vôbec a ak ich je veľa, môže mať viac mláďat. Každý si povie, že sova sa neživí semenami, čo je pravda, ale sovy sa živia hlodavcami a ich počet je ovplyvnený množstvom dostupnej potravy.

Týždeň plný sov sa uskutoční od piatku 28. februára do 7. marca pričom stretnutie prihlásených účastníkov je vždy o 18:30 pri Partizánskej lúke a tráva asi 1,5 hodinu. Voľné termíny a prihlasovanie je možné na webovej adrese: https://www.watching.sk/sk/tyzden-plny-sov/

Kontakt na watching.sk:

E-mail: info@watching.sk

Tel: 0903 751 330 (Ján Dobšovič)

Web: www.watching.sk

Facebook: www.facebook.com/bird.watching.sk

Kontakt na Mestské lesy v Bratislave:

E-mail: info@mlba.sk

Tel.:

Web: www.mlba.sk

Súvisiaci obsah

Komentáre