Triedený zber
Oznam
Oznamujeme obyvateľom Bratislavy, že bude opätovne obnovený zber veľkých elektrospotrebičov z domácností. Objednávku nájdete TU.
Plánované zbery:
Bratislava okresy I, II a III:
- sobota 17.4.2021, medzi 8:00 a 12:00
- sobota 1.5.2021, medzi 8:00 a 12:00
Bratislava okresy IV a V:
- sobota 24.4.2021, medzi 8:00 a 12:00
- sobota 8.5.2021, medzi 8:00 a 12:00
Na území Bratislavy sú v systéme zberu vytvorené podmienky na oddelený zber týchto zložiek komunálnych odpadov:
- odpady z obalov a odpadov z neobalových výrobkov
- biologicky rozložiteľný komunálny odpad (Komunitné kompostovanie, Kompostovanie)
- objemný odpad
- drobný stavebný odpad
- odpad z domácností s obsahom škodlivých látok
- elektroodpad z domácností
- batérie a akumulátory
- vyradené lieky
Ak chcete vedieť, ako správne triediť a predchádzať vzniku odpadu na území Bratislavy, stiahnite si nášho sprievodcu triedením a predchádzaním vzniku odpadu:
Harmonogram zberu komunálnych odpadov z domácností s obsahom nebezpečných látok
Odpady z obalov a odpady z neobalových výrobkov zbieraných spolu s obalmi, ako sú papier, sklo, plasty, kovy: Na triedený zber odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov, zbieraných spolu s obalmi sa používajú zberné nádoby/kontajnery troch farieb, žltá na plast a kov, modrá na papier a zelená na sklo, s objemom ako pri zmesovom komunálnom odpade, avšak pre sklo sú využívané aj kontajnery typu zvon s objemom 1 200 l a 1 800 l.
Triedený zber na území Bratislavy zabezpečuje a financuje Organizácia zodpovednosti výrobcov – NATUR – PACK, a.s. na základe zmluvy uzatvorenej s hlavným mestom.
Žlté zberné nádoby/kontajnery
Vhadzujte:
neznečistené plastové fľaše od nápojov (stlačené), plastové tašky a vrecká, obaly z kozmetiky, plastové obaly z domácnosti, fólie, tégliky od jogurtov, hliníkové plechovky, neznečistené nápojové kartóny.
Nevhadzujte:
znečistené plasty, podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok (chemikálie, motorové oleje, farby a pod.), gumu, kabelky, molitan, polystyrén, znečistené fólie, plexisklo, autoplasty, bazény, žalúzie
Zelené zberné nádoby/kontajnery
Vhadzujte:
biele a farebné čisté sklo rôznej veľkosti, sklenené črepy, pričom je potrebné odstrániť kovové uzávery a časti z nich.
Nevhadzujte:
zrkadlá, lepené bezpečnostné sklá, autosklo, drôtené sklo, žiarovky, žiarivky, keramiku, obaly znečistené farbami, plasty, železo, okenné tabule.
Modré zberné nádoby/kontajnery
Vhadzujte:
čistý papier, ako sú noviny, časopisy, katalógy, reklamné letáky, zošity, knihy, kancelársky papier, aj skartovaný, poskladané obaly z tvrdého kartónu alebo vlnitej lepenky.
Nevhadzujte:
viacvrstvové obaly, voskový, mastný a inak znečistený papier, alobal, kopírovací, samoprepisovací papier, papierové plienky, pauzovací papier, spisové dosky, plasty, kovy.
Jednotlivé zložky triedeného odpadu (papier, sklo, plasty zbierané spolu s kovmi) možno odovzdať na zberných dvoroch alebo do kontajnerov na to určených, umiestnených pri stanovištiach zmesového komunálneho odpadu a zberných hniezdach.
Informácie o umiestnení kontajnerov na triedený zber poskytuje spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu a.s. - e-mail: zakazka@olo.sk
V individuálnej bytovej výstavbe je držiteľ odpadu zo zelene povinný zhromažďovať a zhodnocovať odpad v kompostovacom zásobníku alebo využívať zbernú nádobu s minimálnym objemom 120 l, s intervalom odvozu minimálne jedenkrát za 14 dní v období mesiacov marec až november.
Na tento účel každá domácnosť, ktorá je platiteľom miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, podá na Oddelení miestnych daní, poplatkov a licencií magistrátu, Blagoevova 9, Bratislava vyplnené tlačivo č. 7 „Žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad“. V prípade, ak niektorá domácnosť už má zabezpečený vlastný kompostovací zásobník alebo má zabezpečenú starostlivosť o záhradu vrátane odvozu odpadu zo zelene súkromnou firmou, uvedie danú skutočnosť v čestnom prehlásení k žiadosti.
Domácnosti môžu po vzájomnej písomnej dohode využívať kompostovací zásobník alebo zbernú nádobu spoločne, túto skutočnosť oznámia hlavnému mestu.
Nárok na dodanie nového kompostovacieho zásobníka alebo zbernej nádoby nastáva po uplynutí životnosti kompostovacieho zásobníka alebo zbernej nádoby, najskôr po piatich rokoch od dodania prvého kompostovacieho zásobníka alebo zbernej nádoby.
Hlavné mesto môže na základe požiadavky správcovi nehnuteľností podľa § 2 ods. 14 písm. b) a c) VZN č. 6/2020 poskytnúť upravenú zbernú nádobu hnedej farby s objemom 240 l, s intervalom odvozu minimálne jedenkrát za 14 dní v období mesiacov marec až november v prípade, že sa pozemok so zeleňou prislúchajúci k nehnuteľnosti nachádza v lokalite, ktorou prechádza zvozová technika oprávnenej osoby zvážajúca tento druh odpadu.
Hnedé zberné nádoby a kompostovacie zásobníky
Vhadzujte:
kvety, štiepky, piliny, pokosenú trávu, konáre, lístie, odpad z ovocia a zeleniny, zhnité ovocie, burinu
Nevhadzujte:
odpady z domácnosti živočíšneho pôvodu, najmä mliečne a mäsové výrobky.
Kuchynský a reštauračný odpad od prevádzkovateľa kuchyne
Prevádzkovateľ kuchyne je povinný zabezpečovať nakladanie s biologicky rozložiteľným kuchynským a reštauračným odpadom, pričom prednostne predchádza vzniku tohto druhu odpadu kompostovaním použitím certifikovaného zariadenia. Prevádzkovateľ kuchyne zabezpečí zhromažďovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu v zberných nádobách na to určených do doby jeho odovzdania na spracovanie oprávnenej osobe, s ktorou ma uzatvorenú zmluvu, pričom má povinnosť túto skutočnosť oznámiť hlavnému mestu do jedného mesiaca odo dňa podpísania zmluvy.
Zberné nádoby musia byť umiestnené v priestoroch prevádzkovateľa kuchyne.
Zoznam oprávnených osôb pre nakladanie s kuchynským a reštauračným odpadom
Jedlé oleje a tuky
Držiteľ odpadu jedlých olejov a tukov z domácností zhromažďuje jedlé oleje a tuky oddelene od iných zložiek komunálnych odpadov vo vhodných uzatvárateľných nádobách, napríklad plastových fľašiach bez obsahu vody, alkoholu a zvyškov jedál, pričom jedlé oleje a tuky z domácností odovzdá na mieste určenom pre zber jedlých olejov a tukov z domácností alebo priamo oprávnenej osobe.
Zoznam oprávnených osôb pre nakladanie s jedlými olejmi a tukmi
Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad z domácností
Zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností sa nevykonáva na území hlavného mesta Bratislavy, nakoľko je zabezpečené energetické zhodnotenie týchto odpadov činnosťou R1, v spaľovni komunálnych odpadov.
Objemný odpad (napr. nábytok, sanitárne zariadenie, dvere, okno, podlahová krytina, koberec). Mestské časti zabezpečujú zber objemného odpadu dvakrát do roka, na jar a na jeseň, pristavením veľkokapacitných kontajnerov. Miesta a termín zberu zverejňujú mestské časti spôsobom obvyklým, napr. na svojich stránkach, v regionálnej tlači, v regionálnej televízii alebo rozhlase. Harmonogram zberu objemného odpadu pre jednotlivé ulice je zverejnený na webovej stránke príslušných mestskej časti.
Ďalšie informácie:
Staré mesto: www.staremesto.sk, tel. č. +421 259 246 333
Ružinov: www.ruzinov.sk, tel. č. +421 248 284 454 (Kancelária prvého kontaktu), +421 248 284 389 (Referát životného prostredia a verejnoprospešných služieb)
Vrakuňa: www.vrakuna.sk, tel. č. +421 240 204 824
Podunajské Biskupice: www.biskupice.sk, tel. č. +421 240 207 225
Nové Mesto: www.banm.sk
EKO-podnik VPS – Zátišie: tel. č. +421 244 250 189, EKO-podnik VPS – Račianska 28: tel. č. +421 255 423 689
Rača: www.raca.sk, tel. č. +421 244 889 264
Devínska Nová Ves: http://www.devinskanovaves.sk/, tel. č. +421 264 778 692
Devín: www.devin.sk, tel. č. +421 260 202 514
Záhorská Bystrica: www.zahorskabystrica.sk, tel. č. +421 269 204 916
Rusovce: www.bratislava-rusovce.sk, tel. č. +421 268 207 022
Jarovce: www.jarovce.sk, tel. č. +421 262 860 010
Čunovo: www.cunovo.eu, tel. č. +421 262 850 621
Počas celého roka môže držiteľ objemného odpadu odovzdať tento odpad aj na zbernom dvore za podmienok stanovených prevádzkovateľom zberného dvora.
Množstvový zber drobného stavebného odpadu sa uskutočňuje prostredníctvom zberných dvorov alebo iných zariadení na zber komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov. Prevádzkovateľ zberného dvora zabezpečuje odváženie množstva odovzdaného drobného stavebného odpadu, vystavenie vážneho lístku ako podkladu pre určenie poplatku.
Poplatková povinnosť k poplatku za drobné stavebné odpady vzniká v deň, keď fyzická osoba odvezie drobný stavebný odpad do zberného dvora.
Poplatníkom je fyzická osoba, ktorá je na území hlavného mesta oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu, vinicu, ovocný sad, trvalý trávny porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území hlavného mesta okrem lesného pozemku a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha.
Náležitosti oznámenia o vzniku poplatkovej povinnosti k miestnemu poplatku za drobné stavebné odpady sú uvedené na tlačive č. 3.
Sadzba poplatku je 0,078 eura za kilogram drobných stavebných odpadov bez obsahu škodlivín.
Poplatok za zber, prepravu a zneškodňovanie drobného stavebného odpadu sa určuje ako súčin sadzby poplatku a celkovej hmotnosti odpadu odovzdaného na zbernom dvore alebo na inom zariadení na zber komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov. Právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ oprávnená na zber drobného stavebného odpadu podľa osobitného predpisu vystaví vážny lístok ako podklad na zaplatenie poplatku za odovzdaný drobný stavebný odpad na mieste zberného dvora alebo na inom zariadení na zber komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov. Poplatok sa určí na základe vystaveného vážneho lístku a splnenej oznamovacej povinnosti poplatníka dokladom na úhradu poplatku, v ktorom správca poplatku určí splatnosť poplatku.
Odpad z domácností s obsahom škodlivých látok, ktorý svojimi nebezpečnými vlastnosťami znižuje možnosť zhodnotenia komunálneho odpadu a ktorý svojím charakterom zapríčiňuje negatívne vplyvy pri nakladaní s ním, napríklad chemické prípravky z domácností, oleje a tuky, farby, lepidlá, rozpúšťadlá, obaly znečistené týmito zložkami.
Odpad z domácností s obsahom škodlivých látok, ako sú rozpúšťadlá, oleje, pesticídy, farby, lepidlá alebo iný tekutý komunálny odpad je povinné zhromažďovať v identifikovateľných (pôvodných obaloch, s pôvodným štítkom alebo iným označením), uzavretých, pevných obaloch, z ktorých sa odpad neuvoľňuje/nevyteká.
Miestom určeným pre zber odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok je:
- zberný dvor alebo iné zariadenie na zber komunálneho odpadu alebo drobného stavebného odpadu podľa osobitného predpisu alebo
- zberné miesto určené v harmonograme zberu v rámci kalendárového zberu odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok zabezpečovaného hlavným mestom minimálne dvakrát ročne;
Harmonogram kalendárového zberu odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok zverejňuje hlavné mesto pred jeho realizáciou na svojom webovom sídle a príslušná mestská časť ho zverejňuje na svojom webovom sídle alebo ho oznamuje aj iným spôsobom v mieste obvyklým.
Kalendárový zber vykonáva oprávnená osoba pristavením vozidla na mieste a v čase určenom v harmonograme zberu, na ktorom držiteľ odpadu odovzdá zbieraný odpad priamo tejto oprávnenej osobe.
Harmonogramu zberu komunálnych odpadov z domácností s obsahom nebezpečných látok
Podmienky zberu
Pochádza z domácností a z obchodných, priemyselných, inštitucionálnych a iných zdrojov, napríklad spotrebná elektronika, informačné technológie a telekomunikačné zariadenia, svietidlá, svetelné zdroje, zariadenia na prehrávanie zvuku alebo obrazu, hudobné zariadenia, elektrické a elektronické náradie, hračky, zariadenia na rekreačné a športové účely, zdravotnícke pomôcky, prístroje na monitorovanie a kontrolu
Elektroodpad sa odovzdá v celistvosti výrobcovi elektrozariadení, organizácii zodpovednosti výrobcov, ktorá zastupuje výrobcu elektrozariadení, na zbernom mieste určenom v harmonograme zberu v rámci kalendárového zberu elektroodpadu z domácností v jednotlivých mestských častiach, oprávnenej osobe, na zbernom dvore alebo v rámci spätného zberu priamo distribútorovi elektrozariadení.
Registrované miesta spätného odberu elektrozariadení
Informácie k zberu elektroodpadu poskytnú pracovníci spoločnosti ARGUSS, s.r.o. na bezplatnej telefonickej linke 0800 500 011.
Zoznam zberných miest nefunkčných svetelných zdrojov a svietidiel
Napr. gombíkový článok, súprava batérií alebo akumulátorov, ktoré sú hermeticky uzavreté, môžu sa ručne prenášať a automobilové batérie a akumulátory, napr. batérie a akumulátory používané pre štartér, osvetlenie alebo spúšťanie motora vozidla a jeho osvetlenie.
Držiteľ použitých prenosných batérií a akumulátorov, automobilových batérií a akumulátorov bez narušenia celistvosti odovzdá tento odpad do zberných nádob určených na zber tohto odpadu zavedených v hlavnom meste výrobcom batérií a akumulátorov, tretej osobe, organizácii zodpovednosti výrobcov, na zbernom mieste určenom v harmonograme zberu v rámci kalendárového zberu komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok, na zbernom dvore alebo distribútorovi batérií a akumulátorov v rámci spätného zberu.
Veterinárne lieky a humánne lieky nespotrebované fyzickými osobami a zdravotné pomôcky.
Veterinárne a humánne lieky a zdravotné pomôcky nespotrebované fyzickými osobami držiteľ odpadu odovzdá verejnej lekárni v súlade s ustanovením § 74 ods. 3 zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov.