Hluk a urbanistická akustika
Problematika hluku sa na Magistráte hlavného mesta SR Bratislavy rieši v kooperácii viacerých útvarov - Útvar hlavného architekta - Oddelenie environmentalistiky a technickej infraštruktúry, Sekcia dopravy, Oddelenie dopravného inžinierstva, Sekcia výstavby, Sekcia správy a údržby ciest - Oddelenie správy a údržby technických objektov.
V rámci oddelenia environmentalistiky a technickej infraštruktúry sú zabezpečované podklady pre územný plán, stanoviská k rôznym dokumentáciám z hľadiska problematiky hluku a urbanistickej akustiky, spolupráca pri riešení podnetov a sťažností na nadmerný hluk.
Zo Smernice Európskeho parlamentu a rady 2002/49/EC vyplýva pre štáty EÚ povinnosť v 5-ročných intervaloch vypracovávať Strategické hlukové mapy a Akčné plány ochrany pred hlukom pre väčšie aglomerácie, pozemné komunikácie, železničné dráhy a letiská.
V zmysle ustanovenia § 5 ods. 1 písm. d, zákona č. 2/2005 Z. z. zabezpečuje vypracovanie Strategických hlukových máp a Akčných plánov ochrany pred hlukom ↗︎ pre územie Bratislavskej aglomerácie mesto Bratislava ako obec s najväčším počtom obyvateľov v aglomerácii, ktorej hranice stanovil Úrad Bratislavského samosprávneho kraja a v súčasnosti zahŕňa okrem Bratislavy aj obce Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo a Most pri Bratislave.
Strategické hlukové mapy sú podkladom pre vypracovanie Akčných plánov ochrany pred hlukom, využívajú sa ako zdroj informácií pre verejnosť a sú zdrojom údajov, ktoré sa poskytujú Európskej komisii.
Akčné plány ochrany pred hlukom Bratislavskej aglomerácie vychádzajú zo Strategických hlukových máp, zobrazujú hlukové pomery na území mesta Bratislava spôsobené hlukom z pozemných komunikácií, železničných dráh, letiska a priemyselných zdrojov hluku a sú zamerané na riešenie problémov súvisiacich s nadmerným hlukom vo vonkajšom prostredí. Popisujú výsledky mapovania hluku, zobrazujú problémové miesta a navrhujú krátkodobé opatrenia a dlhodobú stratégiu znižovania hluku.
V rámci ochrany pred hlukom sa podľa zákona č. 355/2007 Z. z. môže občan obrátiť na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Kontroly hluku môže vykonávať iba štátny zdravotný dozor. Samospráve nie sú v rámci prenesenej štátnej správy pridelené právomoci zakazovať, povoľovať, ani kontrolovať hlučnosť. Samospráva je oprávnená zistiť mieru vystavenia obyvateľov a ich prostredia hlukom a vibráciami, túto činnosť však môže vykonávať len odborne spôsobilá osoba.
Fyzické osoby - podnikatelia a právnické osoby, ktoré používajú alebo prevádzkujú zdroje hluku, infrazvuku alebo vibrácií, sú povinné zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty pre deň, večer a noc, ustanovené vykonávacím predpisom.
Kontakt
Oddelenie environmentalistiky a technickej infraštruktúry
Telefón
+421 2 5935 6193