Mestský ovocný sad
V mestskej časti Petržalka v priestore medzi Macharovou a Panónskou cestou sa rozprestiera prvý Mestský ovocný sad.
S výsadbou sme začali v roku 2020 a dnes je v sade vysadených už viac ako 90 odrôd ovocných stromov a desiatok odrôd ovocných krov. Ide o vzácne druhy, ktoré sa na Slovensku a v okolitých krajinách nachádzajú už len v minimálnych počtoch.
Areál je rozdelený na 5 zón, pričom každá navrhovaná zóna má svoje špecifické druhové zloženie ovocných drevín a krov, špecifické vegetačné úpravy a prvky na zvýšenie biodiverzity. Okrem toho tu nájdete miesta na relax, vzdelávanie a ochutnávanie.
Veríme, že Mestský ovocný sad, ktorý teraz otvárame pre verejnosť, sa postupne stane miestom, kde budú rásť jedinečné stromy a komunity.
ZÓNY „A“ a „B“
V zóne A sú vysadené odrody čerešne a višne, v zóne B sa nachádzajú druhy jarabiny a oskoruša. V blízkosti betónového schodiska je vysadená pavinič trojlaločný, známa liana, ktorá pomôže zazelenať priestor a znížiť prašnosť.
ZÓNA „C“
Na tejto ploche sa v súčasnosti nachádza lieska, ktorej sa tu darí, a tým túto zónu predurčuje na využitie pre tradičné škrupinové ovocie pestované v bratislavskom regióne, akými sú orech kráľovský či mandľa.
ZÓNY „D“ a „E“
V zónach D a E vytvárajú košaté listnaté dreviny dostatok tieňa a tlmia hluk z okolitých komunikácií, preto sú vhodným miestom pre komunitné a vzdelávacie aktivity, rovnako tak aj amfiteáter.
Výsadba bola nastavená na princípe – čo strom, to odroda, čím sme dosiahli vysokú pestrosť odrôd jedného druhu dreviny. Zóna D je venovaná výsadbe rôznych odrôd hrušky, napríklad Drouardova, Giffardova a Lucasova.
V zóne E nájdeme jabloň, broskyňu alebo slivku. Z jabloní je tu napríklad odroda Gdanský hranáč, Gravštýnske alebo Smiřické vzácne. Z ovocných krov je tu vysadený rakytník, mišpuľa a drieň.
Čo ešte nájdete v Mestskom ovocnom sade?
Hmyzí hotel
Staré odumreté dreviny, ktoré plnia účel hmyzieho hotela.
Ovocné bobuľové kríky
Červená a čierna ríbezľa, josta a egreš v drevených záhonoch.
Kompostovisko
Primárne slúžiace na zhodnotenie biomasy, ktorá vzniká počas starostlivosti o dreviny.
Živé vŕbové brány
Ako vstupy do centrálnej časti sadu, ktoré prechádzajú do vŕbového oplotenia.
O vŕbové živé ploty sa stará kvapková závlaha napojená na solárnu energiu.
Hľadáme externú organizáciu s environmentálnym a vzdelávacím zameraním, ktorá využije tento areál na komunitné a edukačné aktivity
Od budúceho partnera očakávame:
- realizovanie osvetovej vzdelávacej činnosti v Mestskom ovocnom sade,
- združovanie komunít, ktoré ho budú zveľaďovať,
- čiastočné prevzatie údržby, ako napríklad zabezpečenie čistoty v areáli, údržbu a zapletanie vŕbového plota, vyplievanie buriny, starostlivosť o kompost a pod.,
- spoluprácu pri zabezpečení pravidelného otvárania a zatvárania areálu,
- rozsah kompetencií partnera bude vopred spoločne prediskutovaný s Oddelením tvorby mestskej zelene v závislosti na možnostiach a charaktere organizácie.
Budúci partner bude mať k dispozícii:
- hodnotný priestor na rôznorodé komunitné a vzdelávacie aktivity spojené s využívaním plodov z ovocných stromov,
- odbornú aj materiálnu pomoc Oddelenia tvorby mestskej zelene, ako aj zabezpečenie pravidelnej údržby.
Kontakt
Otváracie hodiny
Apríl - september 08.00 - 21.00 Október - marec 10.00 - 19.00
Ako sa staráme o dreviny a areál?
Starostlivosť o vysadené ovocné dreviny pozostáva najmä z dopĺňania štiepky do koreňových zón, odburinenia a výdatnej zálievky.
Každý rok v mesiacoch február až marec je nutný jarný rez za účelom podpory rastu a vytvorenia silnej nosnej koruny.
Počas vegetačného obdobia sa koná kontrola kotvenia sadeníc, ich zdravotného stavu, uskutočňuje identifikácia škodlivých organizmov a dochádza k prípadnému aplikovaniu ekologickej ochrany.
Starostlivosť o dreviny vykonávajú odborníci zo združenia O.Z. Ovocný strom, starostlivosť o areál zabezpečuje dodávateľ hlavného mesta pod odborným dozorom krajinných architektov a architektiek z Oddelenia tvorby mestskej zelene bratislavského magistrátu.
Budúce využívanie mestského ovocného sadu
Areál je vhodným miestom pre vzdelávacie aktivity, ako sú napríklad workshopy a prednášky na tému ovocinárstva, kompostovania, mulčovania a podobne.
V budúcnosti je plánované zriadenie studne, ktorá by uľahčila zalievanie drevín, ako aj elektrickej prípojky, ktorá by umožnila uskutočňovať ďalšie aktivity, ako napríklad letné kino v priestore amfiteátra.
Vysadené ovocné stromy sú mladé a veľmi citlivé na poškodenie, treba preto brať na ne ohľad a poskytnúť im čo najlepšie podmienky na zdravý rast a dostatočnú ochranu, aby sme sa z nich v budúcich rokoch mohli spoločne tešiť a vychutnávať ich plody.
V sade dodržiavame niekoľko jednoduchých pravidiel
- odpadky, ktoré vzniknú pri vašom pobyte v sade, vyhoďte do koša mimo areálu Mestského ovocného sadu
- pri návšteve nepoškodzujte zeleň. Olamovanie konárov nie je prípustné, ovocné stromy si vyžadujú odborný rez, ktorý zabezpečujú odborníci.
- ovocné stromy a kríky sú stále mladé a veľmi citlivé. Vyvarujte sa činností, pri ktorých by mohlo dôjsť k ich poškodeniu, futbalový zápas by ich mohol vážne poškodiť.
- dozreté plody ovocných stromov smelo ochutnávajte, ale nechajte aj ostatným. Taktiež dbajte na to, aby pri ich odtrhnutí nebola drevina poškodená.
- v sade sa zdržujú aj rôzne živočíchy, obývajú vtáčie búdky, v torzách stromov žijú chrobáky a ich larvy. Neplašiť, nechytať, len pozorovať a počúvať!
- ak prídete so svojím štvornohým miláčikom, majte ho na vôdzke. Nielen kvôli bylinkovým záhonom a ovocným kríkom, ktoré by si určite rád označkoval, ale aj kvôli ostatným návštevníkom sadu.
- aromatické bylinkové záhony dotvárajú atmosféru Mestského ovocného sadu, preto ich neničíme, nevyšľapávame alebo nepresádzame. Za vytrhnutie konkurenčnej buriny sa vám poďakujú svojimi kvetmi a vôňou.
- v sade netáboríme, ani nezakladáme oheň
Galéria
Výsadbu špeciálnych ovocných stromov realizovalo hlavné mesto SR Bratislava s občianskym združením O.Z. Ovocný strom ↗︎, ktoré sa zaoberá odbornou realizáciou ovocných sadov.