Gledíčia trojtŕňová - Gleditsia triacanthos - kultivar 'Skyline'

Tento opadavý strom široko okrúhleho tvaru s otvorenou, širokou korunou a mierne prevísajúcimi konármi, je beztŕňový. Dobre rastie na slnečnom stanovišti vo všetkých typoch pôd a je úplne mrazuvzdorný. Krášli mestské priestranstvá svojím elegantným olistením.  

Gledíčia trojtŕňová - Gleditsia triacanthos ´Skyline´ 
Muchovník Lamarckov Ballerina

Muchovník lamarckov - Amelanchier lamarckii - kultivar 'Ballerina'

Veľmi pekný severoamerický ker alebo malý strom je atraktívny počas všetkých ročných období. Táto nižšia drevina so vzpriamenými kmienkami je ideálnou solitérnou rastlinou pre záhon pozostávajúci z krov alebo zmiešaných rastlín či už na slnku alebo v polotieni.  

Dub letný - Quercus robur - kultivar 'Fastigiata Koster'

Tento strom je čiastočne neopadavý, úplne mrazuvzdorný a nenáročný na pestovanie a starostlivosť. Má podlhovasté zvlnené laločnaté tmavozelené listy a v staršom veku zvráskavenú kôru. Táto odroda je vďaka svojmu úzkemu tvaru vhodná nielen do parkov a záhrad, ale aj na výsadbu stromoradia. 

Dub letný
Lieska opadavá

Lieska turecká - Corylus colurna

Jednodomý, opadavý, nevysoký strom pochádza z juhovýchodnej Európy, Kaukazu a juhozápadnej Ázie. Hodí sa do suchého mestského prostredia, kde sa vysádza buď ako solitér či v lemoch pozdĺž ciest a tiež na spevnenie svahov.  

Gledíčia trojtŕňová - Gleditsia triacanthos - kultivar 'Sunbrust'

Tento stredne vysoký strom je pôvodom zo Severnej Ameriky. Jej opadavé listy majú až 20 cm a pripomínajú list paprade. Koruna je elegantná, redšia. Keďže dobre odoláva znečisteniu, je veľmi vhodná na výsadbu stromoradí, na parkoviská či do mestských záhrad.  

Gledíčia trojtŕňová
 Jaseňovec metlinatý

Jaseňovec metlinatý - Koelreuteria panniculata - kultivar 'Fastigiata' (stĺpovitý)

Stredne veľký okrasný strom dorastá do výšky asi 8 m. Je z veľmi malého počtu stromov, ktoré kvitnú uprostred leta. Na začiatku júla oplýva súkvetím svojich zelenožltých alebo výrazne žltých kvetov. Často sa používa ako solitér, ale aj ako okrasný strom v mestskej výsadbe. 

Čerešňa pílkatá - Prunus serrulata - kultivar 'Kanzan'

Tento strom je jeden z najobľúbenejších a zároveň najodolnejších druhov okrasných čerešní. Je to vynikajúci strom na výsadbu stromoradí alebo pestovanie ako solitér v trávniku, znáša aj polotieň. V dospelosti dorastá do výšky 8-10 metrov a šírky 5-8 metrov. 

Čerešňa japonská Kanzan
Jaseň štíhly

Jaseň štíhly - Fraxinus excelsior - kultivar 'Fastigiata Pyramidalis'

Tento listnatý strom z čeľade olivovité sa vyskytuje na Slovensku prevažne v nížinách a je výrazne zastúpený najmä v dunajských lužných lesoch. Vysádza sa ako okrasný strom v parkoch. Je to drevina stĺpovitého rastu, odolná voči suchu a vhodná do úzkych priestorov. 

Ambrovník styraxový - Liquidambar styraciflua - kultivar 'Worplesdon'

Ambrovník styraxový je pomerne veľký strom dorastajúci v dospelosti do výšky 20-25m. Spočiatku tvorí kužeľovité korunu, ktorá sa časom mení na guľovitú. Vysádzame ho pre nezvyčajný tvar listov a ich nádherné jesenné sfarbenie - od tmavo purpurovej farby cez fialovo-hnedú, žltooranžovú až po šarlátovú a vínovo červenú.

Ambrovník styraxový

Ďalšie stromy, ktoré sadíme v Bratislave

Hruška okrasná - Pyrus calleryana - kultivar 'Worplesdon'

Tento strom patrí medzi kvitnúce stromy s krásnym jesenným sfarbením lístia na červeno-purpurové. V dospelosti dosahuje výšku 8-10 metrov a šírku približne 5 metrov. Hruška okrasná je drevina odolná voči suchu a vhodná do úzkych priestorov.

Zelkova pílovitá - Zelkova serrata - kultivar 'Fastigiata'

Tento strom veľmi dobre znáša mestské prostredie,  nie je náchylný na poškodenie mrazom a napáda ho len veľmi málo škodcov. Je to drevina stĺpovitého rastu, ktorá je vhodná do úzkych priestorov.

Jaseň štíhly - Fraxinus excelsior - kultivar 'Fastigiata Pyramidalis'

Tento listnatý strom z čeľade olivovité sa vyskytuje na Slovensku prevažne v nížinách a je výrazne zastúpený najmä v dunajských lužných lesoch. Vysádza sa ako okrasný strom v parkoch. Je to drevina stĺpovitého rastu, odolná voči suchu a vhodná do úzkych priestorov.

Jaseňovec metlinatý - Koelreuteria panniculata

Tento stredne veľký okrasný strom dorastá do výšky asi 8 m. Je z veľmi malého počtu stromov, ktoré kvitnú uprostred leta. Na začiatku júla oplýva súkvetím svojich zelenožltých alebo výrazne žltých kvetov. Často sa používa ako solitér, ale aj ako okrasný strom v mestskej výsadbe.

Agát biely - Robinia pseudoacacia - kultivar 'Frisia'

Tento mimoriadne dekoratívny strom dorastá do výšky 20 – 25 m. Má stredne rozkonárenú nepravidelnú korunu a veľmi voňavé, medujúce kvety. Rastie dobre v horúcej a suchej klíme, ale dobre znáša aj zimný chlad. Nájdete ho v mestských uliciach, ale aj mestských záhradách.

Javor poľný - Acer campestre - kultivar 'Elsrijk'

Jedná sa o kužeľovitú odrodu nášho domáceho stromu javora poľného. Je to malý až stredne veľký strom dorastajúci do výšky 8-10 metrov a šírky 4-6 metrov. V mladosti je pravidelne kužeľovitý a kompaktný, vo vyššom veku širšie oválny. Rastie pomaly až stredne rýchlo. Začiatkom novembra sa sfabujú na žlté alebo žlto-zelené, zriedkavejšie aj na oranžové. Dobre znáša pestovanie v meste a veľmi dobre odoláva vetru. V úplnom tieni rastie iba s ťažkosťami.

Pozrite si videá s našimi odborníkmi na zeleň