Odpady

Obehové hospodárstvo

Hlavné Mesto SR Bratislava v Marci 2021 schválilo Stratégiu pre nakladanie s komunálnymi odpadmi s cieľom prechodu na obehové hospodárstvo. Ciele a opatrenia v odpadovom hospodárstve si mesto nastavilo pre obdobie 2021 - 2026.

Mapa cirkulárnej ekonomiky

Cirkulárna mapa Bratislavy, ktorá ponúka nielen obyvateľom, ale i návštevníkom Bratislavy miesta, ktoré Vám pomáhajú tvoriť menej odpadu. Mapa vznikla vďaka spolupráci Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, o.z. a Punkt, o.z.
Jednotlivé body sú zoradené podľa mestských okresov.

Reuse centrum – mestské bazáre

Keďže jednou z najvyšších priorít mesta Bratislava je predchádzanie vzniku odpadu, hlavné mesto sa rozhodlo vytvoriť vlastné Reuse centrum so systémom zberu použiteľných vecí pre svojich obyvateľov a obyvateľky.
Cieľom je zbaviť domácnosti nepotrebných vecí, ktoré by sa inak stali odpadom a dať im tak druhú šancu.
Tieto vyzbierané veci budú môcť záujemcovia získať za symbolické ceny na podujatí Mestský bazár, ktoré sa koná v areáli Komunálneho podniku na Bazovej 8.
Fotka . mestský bazár

Prečo by sme mali veci darovať alebo kúpiť?

  predídeme vzniku odpadu, čím šetríme prírodu a jej zdroje
  to, čo nepotrebujeme my, sa môže zísť niekomu inému
  môžeme získať originálne a jedinečné kúsky za symbolické ceny,
  príspevkom podporíme vznik stabilného reuse centra,
  podporujeme udržateľnosť a cirkulárnu ekonomiku v Bratislave.
  vyzbierané peniaze sú vedené na transparentnom účte a budú použité na vytvorenie stabilného bratislavského reuse centra
Na budovaní centra už hlavné mesto spolupracuje s mestskými organizáciami Odvoz a likvidácia odpadu, Metropolitný inštitút Bratislavy, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a ďalšími subjektmi. Pôjde o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku a jeho pilotným projektom sú práve podujatia ako Mestský bazár.

Mestské bazáre sa v roku 2022 budú konať v termínoch:

  23.-24.4.2022
  4.-5.6.2022
  8.-9.10. 2022
  3.-4.12. 2022
Termíny zberu v jednotlivých mestských častiach upresníme.

Čo môžem darovať?

nečalúnený nábytok (stoly, stoličky, komody, poličky, rámy postelí (nie matrace), záhradný nábytok, knižnice, nočné stolíky, nábytok pre deti, atď.)
knihy, časopisy, CD a DVD
spoločenské hry (autíčka, autodráhy, bábiky, figúrky, lopty, drevené hračky, skladačky, atď.)
kuchynské potreby - nie elektronické (taniere, poháre, príbor, džbány, misy, hrnce, panvice, strúhadlá, kuchynské náradie - kovové, plastové (naberačky, metličky, liatinové platne), dózy na skladovanie potravín - sklenené, plastové - s viečkom/vrchnákom, soda stream, koťogo, atď.)
športová výbava (lyže - zjazdárske, bežky, lyžiarky, topánky na bežky, korčule - kolieskové, inline, na ľad, tenisové a bedmintonové rakety, sánky, boby, lopty, nafukovačky, činky, prilby na rôzne účely, atď.)
domáce/záhradkárske potreby - nie elektronické (skrutkovače, kladivá, vedrá, lopaty, lopatky, hrable, hrabličky, atď.)
detský sortiment (kočiky, autosedačky, detské hojdačky, bazény, chodítka, ohrady, sedačky na bicykel, nosiče, atď.)
bicykle, kolobežky, odrážadlá, trojkoľky, atď.
kancelárske a školské potreby (školské tašky, farbičky - kompletné sady, fixky, prázdne zošity, farby, štetce, peračníky, vrecká na prezuvky)
chovateľské potreby (prepravky na prevoz, koterce (bez matracov, bez čalúnenia), vôdzky, obojky, búdy, klietky, akváriá, atď.)
hudobné nástroje - nie elektronické (gitary, ukulele, d'alšie strunové nástroje, dychové nástroje, stojany a obaly na nástroje)
Predmety musia byt' čisté, zachovalé, funkčné a kompletné.