Aj zbieranie môže mať umeleckú hodnotu. Presvedčte sa v Galérii mesta Bratislavy
06. 06. 2025

Výstava Sedimenty sveta je prvým rozsiahlejším výstavným projektom na Slovensku, ktorý sa zaoberá fenoménom zbierania ako tvorivým impulzom. Prezentuje takmer tridsať predstaviteľov domácej výtvarnej scény, ktorí tvoria aj prostredníctvom zbierok, zbierania či akumulácie, a to v rôznom zmysle slova. V Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB) si ich diela môžete prezrieť do 28. septembra 2025.
Každá z vystavujúcich osobností odhaľuje svoje fascinácie, obsesie a inšpirácie nájdenými pozostatkami materiálneho a prírodného sveta – „sedimentmi“, oživovanými v nových a často prekvapujúcich súvislostiach. Práca s nájdenou realitou, ktorá je pre okruh tejto tvorby charakteristická, často vnáša do umenia banálne, neušľachtilé, neumelecké predmety, sériové priemyselné výrobky, komerčné predmety a „odpad“. Jedným z hlavných ideových východísk projektu je práve poznanie, že umelci môžu čerpať aj z heterogénneho „sortimentu“ napohľad bezvýznamných objektov.
V galérii uvidíte snežiace gule, staré rodinné šatstvo, stratené kľúče, historické fotografie, knihy, staré tlače, mŕtvy hmyz, vyradený nábytok či obaly od liekov. „Prezentované objekty a inštalácie nám ukazujú, že často sa nás dokážu najhlbšie dotknúť tie najobyčajnejšie predmety. Práve v nich objavujeme príbehy, ktoré nás môžu inšpirovať, poučiť alebo jednoducho priblížiť k tomu, čo nás ako ľudí spája,“ hovorí kurátorka výstavy Naďa Kančevová.
Medzigeneračná skupinová výstava
Kurátorský výber zoskupuje autorov v širokom generačnom rozpätí s často diametrálne odlišnými umeleckými programami. Koncept zbierky ako špecifického výtvarného média však umožňuje nájsť v ich tvorbe nečakane veľa spoločných čŕt.
Podľa Kančevovej nie je zbieranie len o pasívnom zhromažďovaní predmetov – má v sebe aj rozmer aktívnej voľby a reflexie sveta okolo nás. Je to spôsob, ako sa vyrovnať s nadbytkom informácií a vecí, ako si uchovať vlastnú identitu a ako nájsť zmysel v čase, keď sú mnohé istoty spochybňované. „Výstava nás podnecuje zamyslieť sa, prečo výtvarní umelci a umelkyne v čase nadprodukcie (vecí, informácií a kultúrnych obsahov) vôbec zbierajú a uchovávajú rôzne objekty. Aké typy objektov ich priťahujú? Kde svoj materiál nachádzajú? Aký význam mu pripisujú?“ približuje témy výstavy jej kurátorka.
V spolupráci s Galériou mesta Bratislavy