Oznamovanie protispoločenskej činnosti v podmienkach Hlavného mesta SR Bratislavy
Hlavné mesto SR Bratislava (ďalej aj ako „HMBA“) vydanou Smernicou č. 29 v súlade so zákonom č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „zákon“) upravuje podmienky poskytovania ochrany osobám v pracovnoprávnom vzťahu alebo v inom obdobnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti úpravou postupu pri podávaní, prijímaní a preverovaní oznámení o protispoločenskej činnosti, podrobnostiach o právach a povinnostiach zodpovednej osoby, ochrane oznamovateľov, zachovávaní mlčanlivosti, vedení evidencie oznámení a spracúvaní osobných údajov.
Zodpovedná osoba v podmienkach HMBA na prijatie a preverenie oznámenia o protispoločenskej činnosti je podľa § 10 ods. 1 zákona o protispoločenskej činnosti osoba mestskej kontrolórky: JUDr. Jana Bezáková.
Oznámenie skutočností týkajúcich sa protispoločenskej činnosti prípadne závažnej protispoločenskej činnosti, o ktorých sa fyzická osoba dozvedela v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom je možné podať nasledovnými spôsobmi:
- písomne na adresu uvedenú nižšie, spôsobom v uzavretej obálke s označením „INTERNE CHRÁNENÉ Oznámenie pre mestskú kontrolórku – neotvárať“ priamo zodpovednej osobe alebo do podateľne Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy počas úradných hodín alebo prostredníctvom poštovej prepravy.
- e-mailom na adresu uvedenú nižšie, ku ktorej má zodpovedná osoba nepretržitý prístup
- ústne - oznamovateľ môže požiadať o osobné stretnutie využitím jednej z vyššie uvedených možností v kancelárii Útvaru mestskej kontrolórky. Mestská kontrolórka o ústnom oznámení vyhotoví zápisnicu.
- anonymne - oznamovateľovi, ktorý podá podnet anonymnou formou sa odporúča zanechať spätný anonymný e-mailový kontaktu pre následnú komunikáciu.
Oznamovateľom je podľa § 2 písm. a) zákona
- fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobí oznámenie orgánu príslušnému na prijatie oznámenia alebo zamestnávateľovi; za oznamovateľa sa považuje aj fyzická osoba, ktorá v dobrej viere:
- urobí oznámenie a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah sa skončil, ak sa dozvedela informácie o protispoločenskej činnosti počas trvania tohto pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu
- urobí oznámenie a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah ešte nevznikol, ak sa dozvedela informácie o protispoločenskej činnosti počas výberového konania alebo v rámci predzmluvných vzťahov
- urobila oznámenie anonymne a jej totožnosť bola odhalená
- zverejnila informácie o protispoločenskej činnosti, ktoré sa dozvedela počas výberového konania alebo v rámci predzmluvných vzťahov a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah ešte nevznikol alebo počas trvania pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu alebo po skončení pracovnoprávneho alebo iného obdobného vzťahu z dôvodu, že 4a.) urobila oznámenie prostredníctvom vnútorného systému preverovania oznámení a nebola oboznámená s výsledkom preverenia podľa § 10 ods. 8 alebo neboli prijaté vhodné opatrenia podľa § 10 ods. 8 a následne urobila takéto oznámenie orgánu príslušnému na prijatie oznámenia a nebola v primeranej lehote oboznámená so stavom preverovania alebo s výsledkom preverenia, 4b.) urobila oznámenie orgánu príslušnému na prijatie oznámenia a nebola v primeranej lehote oboznámená so stavom preverovania alebo s výsledkom preverenia, 4c.) je dôvodná obava, že protispoločenská činnosť môže predstavovať bezprostredné alebo zjavné ohrozenie verejného záujmu, alebo 4d.) je dôvodná obava, že v prípade urobenia oznámenia orgánu príslušnému na prijatie oznámenia by jej hrozil postih alebo vzhľadom na konkrétne okolnosti prípadu hrozí, že orgány na prijatie oznámenia nezabezpečia nestranné a nezávislé preverenie skutočností uvedených v oznámení
Závažnou protispoločenskou činnosťou podľa § 2 písm. d) zákona sa rozumie:
- trestné činy podľa § 168, § 170, § 170b, § 177, § 212, § 213, § 217, § 221, § 226, §233a, § 237 až 240, § 243, § 243a, § 247, § 247d, § 251a, § 252 až 254, § 261 až 263, § 266 až 268, § 271, § 278a, § 283, § 299a, § 302, § 305, § 326 až 327a, § 328 až 336b, § 336d, § 348, § 352a alebo § 374 Trestného zákona,
- trestný čin, za ktorý Trestný zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou dva roky
- správny delikt, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou určenou výpočtom, alebo
- správny delikt, za ktorý možno uložiť pokutu s hornou hranicou vo výške najmenej 30 000 eur
Za protispoločenské konanie je možné považovať:
- konanie, ktoré je trestným činom
- konanie, ktoré je priestupkom alebo iným správnym deliktom
- iné konanie, ktoré nie priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť
podľa § 3 písm. b) a písm. c) zákona č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Lehoty
Mestská kontrolórka je povinná prijať a preveriť každé oznámenie podané podľa zákona do 90 dní odo dňa potvrdenia jeho prijatia. Ak sa prijatie oznámenia nepotvrdilo, do 90 dní od uplynutia 7 dní od prijatia oznámenia.
Podnety podané zamestnávateľovi osobami, na ktoré sa nevzťahuje zákon na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti budú posúdené a postúpené na ďalšie vybavenie podľa obsahu.
Oznámenie skutočností týkajúcich sa protispoločenskej činnosti prípadne závažnej protispoločenskej činnosti je potrebné nahlásiť jedným zo spôsobov spomenutých vyššie cez tieto adresy.
Adresa
Hlavné mesto SR Bratislava Primaciálne nám. č. 1 814 99 Bratislava