Vzácny dravec luniak sivý navštívil naše Sysľovské polia
21. 05. 2024

Bratislava, 21. máj 2024 – Mladým nadšencom birdwatchingu sa počas uplynulého víkendu podaril pozorovateľský zázrak. Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Ide o pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny. A práve jeden luniak sa rozhodol „skontrolovať“ novovysadené stromy na okraji Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia.
Mladým nadšencom birdwatchingu sa počas uplynulého víkendu podaril pozorovateľský zázrak. Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Ide o pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny. A práve jeden luniak sa rozhodol „skontrolovať“ novovysadené stromy na okraji Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia.
Mladí pozorovania vtáctva tohto vzácneho dravca videli v okolí trojhraničného bodu medzi Slovenskom, Maďarskom a Rakúskom. V sobotu sa zdržiaval na maďarskej strane, no v nedeľu tento loviaci jedinec zaletel na slovensko-rakúske pohraničie a pristál na jednom z nedávno vysadených stromov na hranici, na území Slovenskej republiky. Z toho sa tešili práve slovenskí pozorovatelia vtáctva. Mnohí si totiž zapisujú, v ktorej krajine aký druh videli, a tak si ho mohli zapísať aj na Slovensku. Bolo to síce len 2 metre za hraničnou čiarou, ale bol na Slovensku.
„Luniak sivý je v Strednej Európe veľmi vzácnym hosťom. Ide o druh, ktorý hniezdi v Afrike, Ázii a v Európe prakticky len na Pyrenejskom polostrove. U nás je to len tretie pozorovanie tohto vzácneho druhu,“ hovorí Ján Dobšovič z watching.sk._ „Luniaka sivého som doteraz videl len v Ázii a na Cypre a toto pozorovanie bolo aj pre mňa veľkým prekvapením a veľmi sa z toho teším,“_ dodáva.
V marci 2024, počas Zásadného víkendu, vysadili dobrovoľníčky a dobrovoľníci stovky drevín v oblasti trajhraničia. Podujatie organizoval Magistrát hlavného mesta Bratislava ako súčasť projektu LIFE Steppe on border. Projekt má prispieť k ochrane stepných druhov, akými sú drop veľký a sokol kobcovitý, pre ktoré je oblasť CHVÚ Sysľovské polia jedinou známou lokalitou na Slovensku, kde tieto druhy ešte pravidelne hniezdia.
„Teším sa z víkendového pozorovateľského úlovku. Verím, že k tomu prispeli aj aktivity mesta, ktoré robíme v tejto vzácnej lokalite,“ hovorí námestník primátora Bratislavy Jakub Mrva. „Dúfam, že nová výsadba sem priláka aj iné unikátne druhy vtáctva, ktoré obohatia toto vzácne územie.“
Doplňujúce informácie: Každodenné príbehy zvieracích obyvateľov z územia CHVÚ Sysľovské polia môžete sledovať prostredníctvom živých prenosov ↗︎.