Najbližšia konferencia:

Bratislavská učiteľská konferencia pre pedagógov základných umeleckých škôl Srdečne vás pozývame.

Bratislava sa vo februári 2024 stala súčasťou prestížnej Globálnej siete učiacich sa miest (GNLC) UNESCO. Tento krok posilňuje jej postavenie ako moderného, vzdelaného a inovatívneho mesta, ktoré podporuje celoživotné učenie, odbornú spoluprácu a sociálnu inklúziu.

Organizácia Spojených národov označila v rámci cieľov trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 kvalitné vzdelávanie ako kľúč k prosperite, rastu a globálnej transformácie.

Globálna sieť učiacich sa miest (GNLC) UNESCO podporuje dosiahnutie všetkých 17 cieľov udržateľného rozvoja (SDGs), najmä:

  • SDG 4 Kvalitné vzdelávanie („Zabezpečiť inkluzívne a spravodlivé kvalitné vzdelávanie a podporovať príležitosti na celoživotné učenie pre všetkých“)
  • SDG 11 Udržateľné mestá a komunity („Premeniť mestá a ľudské sídla na inkluzívne, bezpečné, odolné udržateľné“).

Aktuálne tvorí GNLC UNESCO 356 miest zo 79 krajín sveta, ktoré podporujú neformálne vzdelávacie aktivity, koncept celoživotného vzdelávania, vyučovanie v rodinách/komunitách a na pracovisku.

Na Slovensku sú v súčasnosti do GNLC UNESCO siete zapojené iba 2 mestá: Bratislava a Trnava (http://www.uciacasatrnava.sk/ ↗︎). Trnava bola prijatá do siete ako prvé slovenské mesto v septembri 2022. Bratislava sa stala členom prestížnej GNLC UNESCO vo februári 2024 ako už bolo spomenuté. Profil hlavného mesta Bratislava ako učiaceho sa mesta je možné nájsť na https://www.uil.unesco.org/en/learning-cities/bratislava ↗︎.

Zaradenie Mesta Bratislava do GNLC UNESCO je pre mesto významným úspechom a zároveň príležitosťou prispievať k napĺňaniu vyššie uvedených SDGs. Mesto Bratislava sa zaviazalo:

„budovať silnú vzdelávaciu sieť, podporovať odbornú spoluprácu a riešiť výzvy v oblasti vzdelávania. Posilnením spolupráce inštitúcií, podporou inovatívnej výučby a spustením portálu celoživotného vzdelávania sa mesto usiluje o dosiahnutie špičkovej úrovne vzdelávania. S ambíciou presadzovať inovácie, zvyšovať atraktívnosť vzdelávania a odstraňovať generačné rozdiely plánuje Bratislava zaviesť aj platformu pre mládež, presadzovať zvyšovanie platov učiteľov a štandardizovať hodnotenie škôl“. (https://epale.ec.europa.eu/sk/content/druhym-slovenskym-uciacim-sa-mestom-unesco-sa-stala-bratislava ↗︎)

Zapojením sa do GNLC UNESCO Bratislava potvrdila svoj záväzok podporovať celoživotné vzdelávanie a vytvárať prostredie, v ktorom majú obyvatelia prístup k rôznorodým vzdelávacím príležitostiam. Daný krok predstavuje významný prínos pre rozvoj mesta a jeho obyvateľov, posilňuje sociálnu inklúziu a podporuje udržateľný rozvoj prostredníctvom vzdelávania.

GNLC UNESCO zastrešuje UNESCO Inštitút pre celoživotné vzdelávanie (https://www.uil.unesco.org/en/learning-cities ↗︎) so sídlom v Hamburgu, ktorý inicioval vznik siete v roku 2013 s cieľom podporiť sociálnu súdržnosť, ekonomický rozvoj a udržateľnosť v mestských oblastiach.

Cieľom celoživotného vzdelávania, ktoré je leitmotívom fungovania GNLC UNESCO, je výchova k udržateľnému rozvoju, ekonomický a kultúrny rozvoj a sociálna inklúzia.

Členstvo v sieti poskytuje príležitosť na nadväzovanie nových partnerstiev, podporuje odborné sieťovanie a umožňuje výmenu a zdieľanie skúseností a know-how pri riešení výziev, ktorým čelia učiace sa mestá na lokálnej aj globálnej úrovni.

V rámci iniciatívy Učiace sa mesto Bratislava sa 18. októbra 2024 konal prvý ročník Konferencie učiacich sa miest v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Podujatia sa zúčastnili predstavitelia UNESCO, European Association for the Education of Adults (EAEA) a European Universities Continuing Education Network (EUCEN). Viac o konferencii nájdete v sekcii Konferencie

Okrem konferencie boli organizované aj webináre, napr. Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých (AIVD) pravidelne organizuje webináre zamerané na rôzne aspekty vzdelávania dospelých. Medzi nimi sú aj webináre súvisiace s aktivitami Učiaceho sa mesta Bratislava. Záznamy z webinárov sú dostupné na YouTube kanáli AIVD https://www.youtube.com/channel/UCyT9ibyuOyxVcDOgfQ2pw_w/videos ↗︎.

unesco logo
unesco logo