Obstarávanie územnoplánovacej dokumentácie a jej zmien a doplnkov
Územný plán Bratislavy z roku 2007 v znení neskorších zmien a doplnkov, ale aj všetky platné územné plány zón na území mesta boli obstarané podľa pôvodného zákona č. 50/1976 (stavebný zákon). Preto sa aj ich zmeny a doplnky obstarávajú podľa tohto zákona. Novo obstarávané územnoplánovacie dokumentácie, vrátane budúceho Metropolitného územného plánu Bratislavy, sa už obstarávajú podľa zákona č. 200/2022 o územnom plánovaní, ktorý vstúpil do platnosti v apríli 2024.
Hlavné mesto SR Bratislava ako orgán územného plánovania, ktorý obstaral platnú územnoplánovaciu dokumentáciu, tak naďalej sleduje, či sa nezmenili územno-technické, hospodárske a sociálne predpoklady, na základe ktorých bola navrhnutá koncepcia organizácie územia.
Ak dôjde k ich zmene, prípadne ak treba umiestniť verejnoprospešné stavby alebo ak treba územnoplánovaciu dokumentáciu zosúladiť s územným plánom regiónu, či s jeho zmenami a doplnkami, orgán územného plánovania obstará zmeny a doplnky územnoplánovacej dokumentácie.
Hlavné mesto SR Bratislava zároveň:
- pravidelne preskúmava schválený územný plán mesta aj ním obstarané územné plány zón, či nie sú potrebné jeho zmeny alebo doplnky alebo či ich netreba obstarať nanovo
- eviduje podané žiadosti a návrhy na zmeny a doplnky ním obstaranej územnoplánovacej dokumentácie od fyzických alebo právnických osôb
Zmeny a doplnky územného plánu hlavného mesta SR Bratislavy mesto obstaráva v ucelených homogénnych skupinách a vo vzájomnej logickej nadväznosti.
V prípade, že máte záujem požiadať o zmenu alebo doplnok územnoplánovacej dokumentácie, ktorej obstarávateľom je mesto Bratislava, môžete tak spraviť tu ↗︎.
Obstarávanie územného plánu mesta a územných plánov zón
Je to dlhý a komplikovaný proces s viacerými etapami, do ktorého vstupujú okrem samotného obstarávateľa a spracovateľa aj iné orgány verejnej a štátnej správy, verejnosť, správcovia sietí či iné dotknuté právnické a fyzické osoby.
Pri záujme zapojiť sa do tohto procesu je dôležité rozlišovať, v akej fáze sa obstarávanie územnoplánovacej dokumentácie práve nachádza a kedy je pre verejnosť otvorená možnosť do procesu aktívne vstúpiť. Územnoplánovacie dokumentácie, ktoré sa začnú obstarávať po 31. marci 2024, sa budú obstarávať podľa zákona č. 200/2022 o územnom plánovaní.
Informácie o aktuálne obstarávaných územnoplánovacích dokumentáciách, ktoré obstaráva mesto Bratislava.
Zmeny a doplnky územného plánu
Obstarávajú sa vtedy, keď treba do existujúceho územného plánu niečo nové doplniť alebo treba nejakú časť existujúceho územného plánu zmeniť.
Touto formou prebiehajú napríklad:
- zmeny funkčného využitia územia a zmeny hraníc plôch funkčného využitia územia
- zmeny miery využitia
- zmeny verejne prospešných stavieb
- zmeny vymedzenia veľkých rozvojových území a i.
Podnet na zmenu územného plánu mesta alebo zóny predkladá zväčša vlastník pozemku, resp. pozemkov (fyzická alebo právnická osoba), mesto a mestské časti. V prípade, že máte záujem požiadať o zmenu alebo doplnok územnoplánovacej dokumentácie, ktorej obstarávateľom je mesto Bratislava, môžete tak spraviť tu ↗︎.
V prípade, že máte záujem požiadať o zmenu alebo doplnok územnoplánovacej dokumentácie, ktorej obstarávateľom je mesto Bratislava, môžete tak spraviť tu.
Obstarávanie zmien a doplnkov územného plánu mesta alebo územných plánov zón
Podobne ako v prípade obstarávania územného plánu, aj tu ide o dlhý a komplikovaný proces s viacerými etapami. Vstupujú doň okrem samotného obstarávateľa a spracovateľa aj iné orgány verejnej a štátnej správy, verejnosť, správcovia sietí či iné dotknuté právnické a fyzické osoby. Vzhľadom na to, že všetky aktuálne platné územnoplánovacie dokumentácie na území mesta boli obstarané podľa zákona č. 50/1976 o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon), podľa tohto zákona sa obstarávajú aj jej zmeny a doplnky.
Pri záujme zapojiť sa do tohto procesu je taktiež dôležité rozlišovať, v akej fáze sa obstarávanie zmien a doplnkov územnoplánovacej dokumentácie práve nachádza a kedy je pre verejnosť otvorená možnosť do procesu aktívne vstúpiť. Stavebný zákon jasne vymedzuje, ako a kedy sa zmeny a doplnky pripomienkujú a pre plynulosť prác už nie je možné po uzavretí každej z etáp sa k pripomienkovaniu vrátiť.