Kvitnúce lúky

Mestské včely

V súčasnosti práve mestské prostredie vyhovuje včelám viac, aj keď to možno znie ako paradox. Výhodou mesta nie je len je menšia veternosť a vyššie teploty. Mesto ponúka možnosť vytvárať plochy s oveľa širšou ponukou kvetov a kvitnúcich rastlín než vidiecka krajina s monokultúrami.
Mestá správnymi krokmi, ako sú vytváranie kvetnatých lúk, extenzívny typ kosenia niektorých plôch, hmyzími hotelmi a samotnou výsadbou stromov, krov a rastlín, pomáhajú k existencii týchto najdôležitejších opeľovačov.

Včely v mestských lesoch udržujú ekologickú rovnováhu

Mestské lesy v Bratislave sa včelárstvu venujú od mája roku 2015. Projekt vznikol ako reakcia na značný úbytok včelstiev v našom kraji.
Les bol vždy jedným z najvhodnejších prostredí chovu včiel pre bohaté zdroje peľu, nektáru a medovice. V minulosti na lesných pozemkoch fungovali včelnice, postupne však zanikli. Včelárstvo má pre lesníctvo veľký význam. V lesoch, kde sú včely, sa zvyšuje množstvo semien napr. buka, duba, javora, agátu.
Hlavnou funkciou včiel je udržanie ekologickej rovnováhy prostredníctvom opeľovania rastlín.
Fotka - stromy v lese
S budovaním včelníc sme začali postupne. V roku 2015 to boli prvé 2 včelstvá, v roku 2020 je to už 30 včelstiev. V súčasnosti sa staráme o 2 včelnice. Jedna je na Kačíne a druhá včelnica je umiestnená tu, v záhrade horárne v Krasňanoch, kde máme v pláne vybudovať aj včeliu záhradu.
Včelnice slúžia predovšetkým k ekologickej výchove a k zvyšovaniu povedomia obyvateľov Bratislavy o nezastupiteľnej úlohe hmyzu v krajine. Pravidelne organizujeme kurzy včelárstva pre záujemcov o ich chov, ale aj milovníkov prírody, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac o živote včiel a iných opeľovačoch.

Zaujímavosti zo života včiel

  Na svete existuje viac ako 25 000 druhov včiel.
  Najväčšie včely sú zo súostrovia Moluky (Indonézia). Včela sa nazýva Megachile pluto a stavia si hniezdo vnútri stromových termitísk.
  Najväčšia včela na Slovensku je Drevár fialový, ktorý je zároveň najväčšou európskou včelou.
  Včela medonosná, najrozšírenejší druh včelstva v našich končinách, žije na Zemi viac ako 80 miliónov rokov. Vedci Oregonskej štátnej univerzity objavili včelu uviaznutú v jantári. Jej vek je minimálne 100 miliónov rokov.
  Bzukot, ktorý počuť okolo včely, v skutočnosti značí pohyb jej krídel. Nimi dokáže urobiť až 180 pohybov za sekundu.
  Včela dokáže za ideálnych podmienok letieť rýchlosťou až 24 km/h.
  Za svoj život nalieta priemerne 800 km, následne vyčerpaním a celkovým zničením organizmu hynie.
  Na naplnenie svojho medného vačku s kapacitou cca 30 mg nektáru, musí včela obletieť 100 až 170 kvetov (podľa znášky) a trvá jej to 5 až 150 minút.
  Jedno včelstvo spotrebuje za rok v priemere 25 až 35 kg peľu.
  Vedia sa vynikajúco orientovať podľa Slnka, a to aj keď je vonku pod mrakom.
  Ak z úľa odoberiete matku, do 15 minút o tom bude vedieť celý úľ.
  Včely sa dorozumievajú rôznymi chemickými a mechanickými signálmi. Dôležitou súčasťou ich komunikačného systému sú tiež tance.
  Robotnice spia hlavne v noci na okrajoch úľu a často vytvárajú pri spánku usporiadané skupiny. Mladé včielky spia kratšiu dobu a rovnako počas dňa, ako aj v noci.
  Včely majú problém rozoznávať farby. Lepšie sa orientujú podľa optických vzorov. Farbu úľov preto veľmi nerozlišujú, najlepšie rozpoznávajú modrú farbu. Pomôcť v orientácii im môžeme rôznymi vzormi, pásmi, geometrickými tvarmi, alebo obrázkami.
  Červené svetlo vidia včely ako čierne. Rýchlo letiace včely sú farboslepé.
  Včely sú rozdelené na zberačky peľu a zberačky nektáru, len 15 % včiel nosí domov súčasne peľ aj nektár.
  Včely lietajú len pri teplote vyššej ako 12 °C.
  Včely - strážkyne bránia vchod do úľa pred cudzími včelami a všetkými ostatnými votrelcami. Ak sa im nepodarí vstup ochrániť, prenasledujú votrelca až dovnútra úľa.
  Med slúži v tmavom včeľom hniezde ako zásobáreň slnečnej energie. Slnečnú energiu zachytávajú rastliny a ukladajú ju ako cukor. Ako nektár si ho berú včely a skladujú tak v úli chemicky viazanú slnečnú energiu v podobe medu.
  Včela je jediný hmyz, ktorý priamo produkuje jedlo.
  Vďaka schopnosti opeľovať úžitkové plodiny je včela medonosná tretím najužitočnejším hospodárskym zvieraťom v Európe.
  Najväčšie včelie hniezdo na svete našli v Texase v USA. Malo dĺžku 6 metrov a bolo v ňom vyše 500 000 včiel.